Semler går sammen med tysk bilproducent om leasingselskab

Danmarks største bilkoncern, Semler Gruppen, går sammen med tyske Volkswagen Group om leasingselskab. Det skriver Børsen.
Det nye selskab hedder Volkswagen Semler Finans og skal bl.a. hjælpe kunderne med leasingaftaler, lån, kreditvurderinger, bilforsikring og service.
“Vi vil gerne rykke endnu tættere på kunderne og sætte os på alle de ting, som ligger rundt om selve bilkøbet,” siger René Sterregaard, der er adm. direktør i Volkswagen Semler Finans Danmark.
Opret et gratis prøveabonnement på MobilityWatch her
Parterne har gennem de seneste år investeret et mindre trecifret millionbeløb i at udvikle platformen, som skal stå over for de øvrige bilproducenters finansieringsselskaber samt Jyske Bank med Jyske Finans, Danske Bank med Nordania og Santander.
Semler Gruppen omsatte i 2020 for 15,2 mia. kr. og endte med et resultat på 460 mio. kr.