Producent af ellokomotiver til Danmark hæver mellemlange mål

Den tyske industrikoncern Siemens, som blandt producerer ellokomotiver, holder torsdag kapitalmarkedsdag og har forud for begivenheden udsendt et meddelelse om dagens indhold, hvilket blandt andet omfatter øgede finansielle mål på mellemlang sigt.
Over en cyklus på 3-5 år venter Siemens nu en sammenlignelig årlig omsætningsvækst på 5-7 pct. mod en tidligere forventning om en vækst på 4-5 pct. Desuden ventes en årlig stigning i indtjeningen per aktie på et højt encifret procentuelt niveau.
Siemens melder desuden om et nyt aktietilbagekøbsprogram på op til 3 mia. euro, som påbegyndes i det kommende regnskabsår og løber frem til 2026.
Siemens producerer blandt andet ellokomotiver til DSB. Tre af lokomotiverne blev leveret og sat på skinner i 2020.
Dansk design og plads til cykler i DSB's kommende eltog – men ingen "kameler" fortæller producent
DSB vil spore danskernes rejsevaner via mobilen for at tage markedsandele