Lufthavnen i Sydney modtager købstilbud på 17 mia. dollar

Købstilbuddet er et tegn på, at der er forventninger til, at der kommer godt gang i rejsebranchen efter pandemien.
Foto: Loren Elliott/Reuters/Ritzau Scanpix
Foto: Loren Elliott/Reuters/Ritzau Scanpix
AF RITZAU FINANS

Et overtagelsestilbud på 17 mia. dollar, svarende til 106,5 mia. kr., for Australiens travleste lufthavn – Sydney Airport – er et tegn på forventninger om et stort rejse-comeback efter coronapandemien.

Det skriver Wall Street Journal.

En gruppe af infrastrukturinvestorer afgav mandag et købstilbud til Sydney Airport og satser på en stærk genopretning af luftfartsindustrien.

Buddet lyder på 8,25 australske dollar per aktie i lufthavnen.

Konsortiet består ifølge avisen af investeringsforvaltningsfirmaet IFM Investors, fonden QSuper og investeringsfonden Global Infrastructure Partners.

De finder tidspunktet gunstigt taget en "billig" aktiekurs i betragtning.

En købsaftale vil ifølge dataudbyderen Dealogic sikre Australien den største overtagelse, der hidtil er registreret i landet.

Sydney Airport-aktien steg mandag 33,9 pct. til 7,71 australske dollar på nyheden om overtagelsestilbuddet.

Ingen penge til dansk luftfart: Alligevel ser branchen positivt på ny infrastrukturaftale 

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også