Esbjergmotorvejen er spærret efter anmeldelse om stenkast

Syd- og Sønderjyllands Politi har fået en anmeldelse om, at to unge personer har kastet sten mod motorvejen.
Foto: Mads Claus Rasmussen / Ritzau Scanpix
Foto: Mads Claus Rasmussen / Ritzau Scanpix
Af ritzau

Esbjergmotorvejen er tirsdag eftermiddag spærret i sydlig retning mod Esbjerg ved afkørsel 76. Politiet har modtaget en anmeldelse om, at to unge personer har kastet sten ned fra en gangbro.

Politiet forventer, at motorvejen er spærret i en til to timer, mens sagen bliver undersøgt.

Det skriver Syd- og Sønderjyllands Politi på Twitter klokken 13.42.

Politiet har ikke et signalement af de to unge personer, som blev anmeldt.

Syd- og Sønderjyllands Politi oplyser, at der vil blive sendt hundepatruljer ud for at gennemgå strækningen for at finde ud af, om anmelder har set korrekt.

Der har i en længere periode været problemer med stenkast mod danske biler i Sverige. De sager er endnu ikke blevet opklaret.

Stenkast fra broer mod biler på motorvejen ses også med jævne mellemrum i Danmark.

Tilbage i 2016 døde en 33-årig tysk kvinde, da hun sammen med sin familie kørte tværs over Fyn. Det skete, efter at en 30 kilo tung sten blev kastet mod den bil, hun befandt sig i.

Omlæsning til mindre vogne og busbaner tages i brug: Udvalg vil have færre lastbiler i bymidte 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også