
SAS har nu åbent for 50-60 pct. af sine flyruter.
Det oplyser Alexandra Lindgren Kaoukji, der er pressechef for selskabets danske afdeling, til Ritzau Finans.
SAS øger mandag antallet af flyvninger mellem de skandinaviske hovedstæder og destinationer i dets netværk.
Det oplyser SAS mandag.
"Når Stockholm-Sundsvall-ruten genåbnes i september betyder det samtidigt, at SAS igen betjener alle selskabets indenrigsdestinationer, i Norge og Sverige," skriver selskabet.
Antallet af afgange til vigtige destinationer for forretningsrejsende i Europa øges ligeledes.
Opret et gratis prøveabonnement på MobilityWatch her
SAS genoptager dets ruter til Amsterdam, Dublin, Firenze, Krakow og Prag. Antallet af afgange til Middelhavsdestinationer i Sydeuropa og De Kanariske Øer øges også, for at kunne imødekomme den voksende efterspørgsel.
Derudover vil SAS fra september også flyve flere direkte ruter fra de skandinaviske hovedstæder til adskillige destinationer i USA, samt til Asien, på ruter fra København til Tokyo og Shanghai.
Flyselskabet tør endnu ikke oplyse, hvornår de igen vil være tilbage på niveauet fra inden coronapandemien, men fortæller, at det i hvert fald ikke er realistisk før 2022.
SAS offentliggør regnskab for selskabets tredje kvartal onsdag den 1. september.
(Opdateret med oplysninger fra Alexandra Lindgren Kaoukji)