MobilityWatch

Fakta: Her er borgmestrene på plads

Der kan sættes navn på en række borgmestre efter tirsdagens stemmeoptælling.

Sophie Hæstorp Andersen (S) er ny overborgmester i København | Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

En række af landets borgmesterposter er faldet på plads natten til onsdag.

Foreløbig har 82 kommuner fundet borgmesteren.

34 borgmestre kommer fra Venstre, 33 er fra Socialdemokratiet og 11 er fra De Konservative. SF har fået to borgmestre, mens De Radikale og Slesvigsk Parti hver har fået én.

Forhandlingerne i de enkelte kommuner kan dog løbe helt frem til det konstituerende møde, som afholdes i perioden 1.-15. december. De nye kommunalbestyrelser og byråd tiltræder 1. januar 2022.

Her ser borgmesteren indtil videre ud til at være klar:

Allerød: Karsten Längerich (V) - genvalg.

Assens: Søren Steen Andersen (V) - genvalg.

Ballerup: Jesper Würtzen (S) - genvalg.

Billund: Stephanie Storbank (V) - nyvalg.

Bornholm: Jacob Trøst (K) - nyvalg.

Brøndby: Kent Max Magelund (S) - genvalg.

Brønderslev: Mikael Klitgaard (V) - genvalg.

Dragør: Kenneth Gøtterup (K) - nyvalg.

Egedal: Karsten Søndergaard (V) - genvalg.

Esbjerg: Jesper Frost Rasmussen (V) - genvalg.

Fanø: Frank Jensen (R) - nyvalg.

Frederiksberg: Michael Vindfeldt (S) - nyvalg.

Frederikshavn: Birgit Stenbak Hansen (S) - genvalg.

Frederikssund: Tina Tving Stauning (S) - nyvalg.

Furesø: Ole Bondo Christensen (S) - genvalg.

Faaborg-Midtfyn: Hans Stavnsager (S) - genvalg.

Gentofte: Michael Fenger (K) - tiltrådt i maj 2021.

Gladsaxe: Trine Græse (S) - genvalg.

Glostrup: Kasper Damsgaard (S) - nyvalg.

Greve: Pernille Beckmann (V) - genvalg.

Guldborgsund: Simon Hansen (S) - nyvalg.

Haderslev: Mads Skau (V) - nyvalg.

Halsnæs: Steffen Jensen (S) - genvalg.

Hedensted: Ole Vind (V) - nyvalg.

Helsingør: Benedikte Kiær (K) - genvalg.

Herning: Dorte West (V) - tiltrådt august 2021.

Hillerød: Kirsten Jensen (S) - genvalg.

Hjørring: Søren Smalbro (V) - nyvalg.

Holbæk: Christina Krzyrosiak Hansen (S) - genvalg.

Hvidovre: Anders Wolf Andresen (SF) - nyvalg.

Høje-Taastrup: Michael Ziegler (K) - genvalg.

Hørsholm: Morten Slotved (K) - genvalg.

Ikast-Brande: Ib Lauritsen (V) - genvalg.

Ishøj - Merete Amdisen (S) - nyvalg.

Jammerbugt: Mogens Gade (V) - genvalg.

Kalundborg: Martin Damm (V) - genvalg.

Kerteminde: Kasper Ejsing Olesen (S) - genvalg.

Kolding: Knud Erik Langhoff (K) - nyvalg.

København: Sophie Hæstorp Andersen (S) - nyvalg.

Køge: Marie Stærke (S) - genvalg.

Langeland: Tonni Hansen (SF) - genvalg.

Lemvig: Erik Flyvholm (V) - genvalg.

Lejre: Tina Mandrup (V) - nyvalg.

Lolland: Holger Schou Rasmussen (S) - genvalg.

Lyngby-Taarbæk: Sofia Osmani (K) - genvalg.

Læsø: Tobias Birch Johansen (V) - nyvalg.

Mariagerfjord: Mogens Jespersen (V) - genvalg.

Middelfart: Johannes Lundsfryd Jensen (S) - genvalg.

Morsø: Hans Ejner Bertelsen (V) - genvalg.

Norddjurs: Kasper Bjerregaard (V) - nyvalg.

Nordfyn: Morten Andersen (V) - genvalg.

Nyborg: Kenneth Muhs (V) - genvalg.

Næstved: Carsten Rasmussen (S) - genvalg.

Odder: Lone Jakobi (S) - nyvalg.

Randers: Torben Hansen (S) - genvalg.

Rebild: Jesper Greth (V) - nyvalg.

Ringkøbing-Skjern: Hans Østergaard (V) - genvalg.

Ringsted: Henrik Hvidesten (V) - genvalg.

Roskilde: Tomas Breddam (S) - tiltrådt august 2019.

Rudersdal: Ann Sofie Orth (K) - nyvalg.

Rødovre: Britt Jensen (S) - tiltrådt marts 2020.

Samsø: Søren Wiese (V) - nyvalg.

Silkeborg: Helle Gade (S) - nyvalg.

Skanderborg: Frands Fischer (S) - tiltrådt april 2019.

Skive: Peder Christian Kirkegaard (V) - genvalg.

Slagelse: Knud Vincents (V) - nyvalg.

Solrød: Jonas Ring Madsen (S) - nyvalg.

Sorø: Anne Madsen (S) - nyvalg.

Stevns: Henning Urban Dam Nielsen (S) - nyvalg.

Struer: Mads Jakobsen (V) - nyvalg.

Svendborg: Bo Hansen (S) - genvalg.

Syddjurs: Claus Wistoft (V) - nyvalg.

Sønderborg: Erik Lauritzen (S) - genvalg.

Thisted: Niels Jørgen Pedersen (V) - nyvalg.

Tønder: Jørgen Popp Petersen (SP) - nyvalg.

Vallensbæk: Henrik Rasmussen (K) - genvalg.

Varde: Mads Sørensen (V) - nyvalg.

Vejen: Frank Schmidt-Hansen (K) - nyvalg.

Vesthimmerland: Per Bach Laursen (V) - genvalg.

Viborg: Ulrik Wilbek (V) - genvalg.

Ærø: Peter Hansted (S) - nyvalg.

Aalborg: Thomas Kastrup-Larsen (S) - genvalg.

Kilder: Kmdvalg, TV 2 News og Ritzau.

Mere fra MobilityWatch

DSB's milliarddyre eltog bliver forsinkede

De 100 eltogssæt, som DSB har bestilt fra franske Alstom, og som er den største ordre i selskabets historie, bliver forsinkede op mod et halvt år. Flere faktorer ligger bag, lyder det.

Muligt strejkekaos lurer i USA's travle havne

Forhandlingerne er indledt mellem containerrederier og havnearbejderne, men Mærsk-chef vurderer, at der ikke når at komme en ny aftale i hus, inden den nuværende udløber. Det giver frygt for strejkekaos.

Læs også

Seneste nyt

MobilityWatch job

Se flere jobs

Se flere jobs

Watch job

Se flere jobs

Se flere jobs