Opkøb løfter gældsniveau hos DFDS til maksimum
DFDS har indgået en aftale om at købe færgeoperatøren FRS Iberia/Maroc, og det vil sende det danske selskabs gældsfaktor i vejret.
Overtagelsen er finansieret gennem en blanding af lånefinansiering og brug af eksisterende likvide midler og øger DFDS’ gældsfaktor til 3,0, hvilket er helt i toppen af selskabets egen målsætning for gearing.
Alligevel vil DFDS om muligt kunne hæve sin gearing til over målsætningen for en kort tid, hvis en eventuel opkøbsmulighed præsenterer sig.
”Har I stadig plads til en transaktion af samme størrelse uden at skulle udstede nye aktier,” spurgte Dan Togo Jensen, der er analytiker i Carnegie, på en telekonference mandag, efter at opkøbet blev meldt ud søndag aften.
”Det mener jeg, at vi har. Vores mål er at have en gearing på 2-3, men i særlige tilfælde kan vi gå over 3 i en kort periode, hvis der er tale om en forretningscase, der bringer os under 3 igen,” lød svaret fra finansdirektør Karina Deacon.
”Denne transaktion gør ikke, at vi ikke kan gøre en tilsvarende transaktion i 2024, hvis det skulle være nødvendigt,” tilføjer hun.
Opkøbet af FRS Iberia sker til en pris på seks gange selskabets EBITDA i 2023. Baseret på den ventede driftsindtjening vil prisen lande i niveauet 1,08-1,44 mia. kr.
Relaterede artikler:
DFDS ser stort vækstpotentiale for nyt opkøb
For abonnenter
DFDS køber færgeoperatør med 750 ansatte
For abonnenter