
Norwegian har lige nu ingen aktiviteter i det danske luftrum, men planlægger at åbne kort- og mellemdistanceflyvninger fra Københavns Lufthavn.
Check-in.dk skriver, at flyselskabet derfor nu har indgået en aftale om overenskomst med Flyvebranchens Personale Union (FPU).
Aftalen omfatter piloter såvel som kabinepersonale, lyder det.
Norwegians genkomst i Københavns Lufthavn er betinget af, at selskabet får gennemført en kapitalforhøjelse på 6 mia. norske kr., som ventes afsluttet inden maj.
Mere fra MobilityWatch
Vejdirektoratet om kritiseret broprojekt: Risiko for at entreprenør dropper byggeriet
Vejdirektoratet ser en potentiel risiko for, at entreprenøren bag Storstrømsbroen går konkurs eller forlader byggepladsen. Sådan lyder det i et svar fra transportminister Trine Bramsen (S) til Venstres Kristian Pihl Lorentzen. Han fortæller til MobilityWatch, at han er bekymret for situationen. (Opdateret)